Департамент Вінницької міської ради 
Комунальний заклад 
„Дошкільний навчальний заклад №35 Вінницької міської ради”;
21036 м. Вінниця, вул. Хмельніцьке шосе 16
тел: (0432) 59-21-53   ; email: vndnz35@ukr.net

Кишкові інфекції

Кишкові інфекції: група ризику і як їх лікувати

 

З яких причин у дитини можуть розвинутися гострі кишкові інфекції і як можна допомогти дитині, якщо вона захворівла?

Гострі кишкові інфекції (ГКІ) — досить поширені захворювання в дитячому віці.

Їх винуватці — мікроскопічні агенти: бактерії, віруси і деякі найпростіші. Потрапляючи ззовні в шлунково-кишковий тракт, хвороботворні мікроорганізми прагнуть зайняти свою нішу — певний відділ кишечника. Влаштовуючись, вони руйнують клітини слизової оболонки кишечника і виділяють продукти своєї життєдіяльності (токсини). Своїми діями патогенні мікроорганізми не тільки порушують процеси нормального травлення — вони буквально отруюють організм дитини, викликаючи сильну інтоксикацію.

Особлива увага влітку!

Влітку мамі необхідно виявляти особливу обережність, адже саме в теплу пору року лікарі діагностують найбільшу кількість кишкових інфекцій. Чому так відбувається? Тепло і вологість — ось сприятливі умови для зростання бактерій: в спеку ріст і розмноження патогенних мікроорганізмів відбуваються особливо швидко. На другому місці — свіжі овочі і фрукти, які ми вживаємо в їжу в сирому вигляді. Погано промиті, вони з’їдаються малюком, а разом з ними в ШКТ малюка потрапляють шкідливі бактерії. Без купань у відкритому водоймі не проходить жодне літо! Зрозуміло, ти просиш дитину тримати рот щільно закритим, проте невелика кількість річкової водички все ж заковтується. Якщо з якихось причин вода істотно забруднена патогенними бактеріями, то ризик розвитку ГКІ підвищується. Тому не забувайте ставити продукти та страви у холодильник. Для цього як найкраще підійде посуда тапервере, яка дозволить зберегти всі цінні поживні речовини продуктів і не містить шкідливих домішок.

Це важливо! Не думай, що вирощені на власній ділянці овочі та фрукти не потребують миття! Задумайся, куди потрапляють стічні води з твого «дачного» туалету? Чи заходять на вашу ділянку «сусідські» коти і собаки? Якою водою ти  поливаеш город?

У групі ризику

Чому діти більш схильні до розвитку гострих кишкових інфекцій? Потрапляючи в травний тракт людини, бактерії стикаються з природними факторами захисту нашого організму. Перша перешкода їх підстерігає в порожнині рота: слина, багата лізоцимом, дезінфікує їжу. Проте до трирічного віку захисний склад слини тільки формується, тобто не надає достатньої бактерицидного ефекту. Друга і основна перешкода знаходиться в шлунку — це соляна кислота, яка значно знижує рН шлункового соку: такий «кислотний басейн» перепливе не всякий мікроорганізм. У діток раннього віку середовище шлунка не настільки кисле, відповідно, деякі мікроби можуть проникнути в нижчележачі відділи. Потужним протимікробним ефектом володіє жовч, однак у малюків жовчоутворення відбувається менш інтенсивно, ніж у дорослих, та й сама жовч за складом більш «водяниста».

Це важливо! Шляхпередачіінфекції банальний: через немиті руки або необроблені продукти. Прищеплюючи маляті поняття гігієни і дотримуючись цих правил всією сім’єю, ти впливаєш на найголовніші ланки в ланцюжку передачі гострої кишкової інфекції!

Основні прояви

Симптоми кишкової інфекції залежать від типу збудника. Спільними для цієї групи захворювань є розлади травлення: блювання та пронос. Блювота може спостерігатися тільки на початку захворювання або ж носити більш завзятий характер. Частота і характер стільця варіюють: у легких випадках може спостерігатися його помірне розм’якшення і кратність до 5 разів на день. У важких — пронос більше 10 разів на добу, стілець набуває водянистого характеру. Під дією бактеріальних токсинів розвивається інтоксикація, спостерігається підйом температури. Дитина стає млявою, скаржиться на болі в животі. Температура тіла може підвищуватися до 38-39 градусів.

Це важливо! Звертай увагу на характер стулу: колір, запах, сторонні домішки. Твої спостереження дуже важливі для постановки правильного діагнозу!

Підводні рифи ГКІ

Особливу небезпеку кишкова інфекція представляє для діток раннього віку. У малюків швидко розвиваються інтоксикація та зневоднення. З проносом і блювотою відбувається втрата рідини, яку ми, дорослі, можемо довго не відчувати. Діти більш залежні від рівня «повені» організму: істотний дефіцит рідини посилює інтоксикацію і порушує роботу деяких внутрішніх органів.

Це важливо! Малюк стає млявим і сонливим, відмовляється від прийому будь-якої їжі і пиття, продовжує проноситии і рвати? Бий на сполох! Викликай невідкладну або швидку допомогу!

Як лікувати гостру кишкову інфекцію?

Для лікування гострої кишкової інфекції використовують протимікробні засоби та антибіотики: впливом на збудника інфекції вдається зупинити інфекційний процес. Обов’язковим є включення в терапію корисних бактерій — пробіотиків і сорбентів. Лікування тяжких форм кишкової інфекції проводиться в лікарні. Діток з такими захворюваннями госпіталізують в інфекційні або боксовані відділеня, де пацієнти перебувають в окремих палатах або боксах (залежно від типу інфекції).

Це важливо! Всі дітки з розладами травлення потребують дієти. Немовлят не обмежують в годівлях, але на час припиняють давати коригувальні добавки: соки, свіжі овочі і фрукти. Діткам, які отримують прикорм, пропонують рисову кашку-розмазню, зварену на воді, і рисовий відвар.